Ja līdz šim runājām par konjaku, armanjaku, tad šodien pastāstīsim par vēl vienu populāru destilātu – kalvadosu (calvados). Vienā teikumā – kalvadoss ir ābolu sidra destilāts jeb ābolu brendijs.

 

Vēsture

Vēsturiski 1588. gadā viens no Spāņu neuzvaramās armādas kuģiem "El Calvador" tomēr tika uzvarēts un aizgāja bojā Normandijas piekrastē pie Bajē (Bayeux). Vietējie iedzīvotāji sāka saukt savu rajonu bojā gājušā kuģa vārdā. Bet ar laiku tā sāka dēvēt arī šeit izgatavoto ābolu brendiju – kalvadosu.
Kāpēc ābolu brendijs tieši šeit? – jo šeit ir vislielākie ābeļu dārzi visā Francijā, ābolu bija tik daudz, ka cilvēkiem vienmēr rūpēja, kā tos uzglabāt vēlākai lietošanai. Un kalvadosa gatavošana bija labs risinājums.
Pirmās reizes, kad rakstos tika minēts kāds stiprais alkohols, kuru iegūst ābolu sidra pārtvaicēšanas ceļā, ir 16. gadsimts. Konkrētāk – 1553. gadā kāds vīrs, vārdā Žils de Goubervils, savos memuāros piemin negāzētu eau-de-vie (destilātu) no sidra. Visticamāk, ka šo dzērienu vietējie gatavoja vēl senāk.

Avots: www.calvados-drouin.com
Tā viss attīstījās, un 20. gadsimta sākumā Normandijā bija ap 100 000 destilātu ražotāju. Sākās konkurence par kvalitāti – ne tikai āboliem, to audzēšanai, bet arī pagatavošanas un izturēšanas procesam. 1942. gadā tiek pieņemts dekrēts, kas aizsargā tiesības uz šī dzēriena ražošanu un tam pēc franču klasifikācijas tiek piešķirts visaugstākā kategorija - AOC (Appellation d'Origine Contrôlée).

 

Izcelsmes vietas 

Kopš 1988. gada tajā ietilpst reģioni:
- Calvados Pays d'Auge ir visprestižākais reģions, kurā saražo aptuveni ceturto daļu no visa kalvadosa apjoma. Šeit kalvadosu iegūst divreizējā destilācijas procesā ar vietējām ābolu šķirnēm. Tas jāiztur vismaz 2 gadus ozolkoka mucās.
- Calvados Domfrontais – galvenā specifika ir bumbieri, kuri šeit aug ļoti augsti, līdz pat 15 metriem, kas zināmā veidā arī identificē šo reģionu. Tāpēc destilāta pagatavošanā jāizmanto vismaz 30% bumbieru. Ozolkoka mucās jāiztur 3 gadus.
- Calvados ir lielākais reģions, kurā ir vairāki mazi rajoni. Destilācijas metode tieši nav noteikta, bet pārsvarā šeit kalvadosu iegūst ar vienreizēju destilāciju un 2 gadu izturēšanu mucās.

Avots: www.calvados-drouin.com

 

Vecums

Tas nav noteikts, bet daži ražotāji izmanto norādes par kalvadosa vecumu:
- VS. Fine selection, Fin selection, trīs zvaigznes, trīs āboli – 2 gadus izturēts mucās
- Vieux, Réserve – 3 gadus izturēts
- VSOP (Very Superior Old Pale), Vieille Réserve, VO (Very Old) – 4 gadus izturēts
- Hors d’Age, XO, Extra, Napoléon, Très Vieille Réserve, Très Vieux – minumums 6 gadus, bet parasti vairāk
Visiem miksētajiem kalvadosiem tiek ņemts vērā jaunākais.
Ir milesīmie (millésime - viena gada ražas) kalvadosi, kuriem parasti uz etiķetēm virsū raksta ražas gadu.

Avots: www.calvados-drouin.com

 

Christian Drouin

Eirovīns piedāvā Christian Drouin kalvadosus no seniem dārziem, kur ar šī dzēriena kultivēšanu nodarbojas jau 3 paaudzēs. Ģimenes uzņēmums atrodas "Pays d`Auge", kura ir visprestižākā apelācija. Šī apelācija nosaka divreizēju destilāciju, kā arī Christian Drouin ir vienīgie, kuri kaltē ābolus vairāk nekā 3 nedēļas, kā rezultātā kalvadoss ir piesātinātāks un izsmalcinātāks.
No 25 kg ābolu iegūst 15 litrus sidra, no kā attiecīgi iegūst 1 litru 70% kalvadosa spirta, no kā savukārt iegūst apmēram 2 pudeles 41% kalvadosa. Ilgāk izturētiem kalvadosiem sanāk vēl mazāk par 2 pudelēm, jo notiek spirta izgarošana. Tas nozīmē, ka 100 g kalvadosa tiek iegūts no 1,5 – 2 kg ābolu. Ja ņem vērā apgalvojumu, ka “viens ābols dienā, un nav jāiet pie ārsta, sevišķi, ja tas ir sirds ārsts”, tad to var arī attiecināt uz kalvadosu.
Kaut arī tradicionālie ābeļu dārzi (70-180 koki uz hektāru) prasa ilgāku kopšanu un raža kvantitātē ir mazāka salīdzinājumā ar modernajiem dārziem (400-750 koki uz hektāru), tomēr ābolu kvalitāte ir labāka un tie ir vērtīgāki. Tāpēc arī Christian Drouin izmanto tikai tradicionālos ābeļu dārzus. Pie Christian Drouin tas ir arī ekoloģisks process – govis staigā pa ābeļdārzu, pieskaroties kokiem, nokrīt tārpainie āboli, tos apēd un vēlāk taisa mēslojumu ābelēm. Kokos paliek tikai labie āboli.

Avots: www.calvados-drouin.comAvots: www.calvados-drouin.com
Christian Drouin iztur mazās mucās, lai dzēriens vairāk saskaras ar mucas koku, rezultātā kalvadoss ir aromātiskāks un izsmalcinātāks.
No sākuma kalvadosu pilda jaunās mucās, kur tas tiek izturēts ap pusgadu, lai piešķirtus krāsu un garšas. Vēlāk pārlej jau vecākās, lai izturētu un noapaļotu garšas (tās kļūst maigākas).
Uzņēmuma moto – “Mēs nevēlamies būt paši lielākie, mēs vēlamies būt paši labākie!” Apliecinājums tam ir vairāk nekā 500+ apbalvojumi un medaļas pašos prestižākajos pasaules konkursos. 1995. gadā kompānija ir apbalvota ar "Grand Prix of European Prestige".
Pēc Francijas prezidenta uzdevuma Christian Drouin izgatavoja G8 valstu prezidentiem kalvadosu ar vārdiem uz etiķetes. Parasti Christian Drouin kalvadosu var iegādāties tikai prestižos restorānos vai specializētajos veikalos.

 

Avots: www.calvados-drouin.com

 

Degustācija - vizuālā baudīšana, izsmaržošana & izgaršošana

Ielejot glāzē, pagāzt glāzi 3-4 reizes uz visām pusēm vai vienkārši pagriežam glāzi aiz kājiņas. Nekādā gadījumā nevajag maisīt, kā to dara ar vīnu. Tad pāris sekundes paturam uz galda, lai iztvaikotu alkohols. Ja ilgāku laiku kalvadoss stāvēs glāzē, tas mainīs garšu.
Kalvadosu “dzer” ar degunu.


 

Calvados 15 Ans d'Age 0.7 l

Šis kalvados ir izturēts mazās ozolkoka mucās, tam ir augļaina garša ar ābolu aromātu, skaista zeltaina krāsa. Ieteicams kā aperitīvs vai arī kokteiļu sastāvdaļa, vai gatavojot izsmalcinātus ēdienus.

Pirkt: Calvados 15 Ans d'Age >>>

 

Citi kalvadosi vinuoultet.lv >>>