Avots: www.bottegaspa.com

 

Līdz šim apskatījām dažādus brendijus – cognac, armagnac, calvados.
Atgādināšu definīciju brendijam – tas ir stiprais alkoholiskais dzēriens, ko iegūst, destilējot ierūgušas sulas – vīnogu, ābolu, bumbieru, var būt arī graudu, saknīšu u.tml.
Savukārt dažādie brendiju nosaukumi (cognac, calvados, grappa u.c.) ir atkarīgi izcelsmes, pagatavošanas procesa, izturēšanas, ko nosaka valstu regulācijas.
Šodien apskatīsim vēl vienu destilātu – grappa.

 

Grappa = 100% made in Italy

 

Grappa vēsture 

Avots: https://en.wikipedia.org/wiki/Ponte_Vecchio,_Bassano#/media/File:Bassano_z01.JPGKurš izgudroja grappu? – protams, itāļi !!! :)))
Viduslaikos destilēšanas process tika izmantots daudzās Eiropas valstīs. Tomēr tas ir ļoti sen un vēstures stāsti par katra dzēriena pirmsākumiem ir dažādi. Tas atkarīgs, ko tad uzskata par sākumu – konkrēta procesa atklāšanu, vietu, nosaukumu, precīzus noteikumus u.tml., kā saprotat, tas visu laiku attīstās un pilnveidojas. Tomēr, jo vairāk dažādu leģendu un stāstu, jo labāks ir dzēriens! :))) Piedāvāju vienu no grappas vēsturiskajiem pirmsākuma stāstiem:
Ap 1000. gadu tika veikts medicīnas skolas Salernitana pētījums – veidoja destilātu, kurš palīdzētu cilvēkiem ārstēt dažādas kaites. Grappa, kā jau visi destilāti, tika ierindota medicīnas kategorijā – mazina sāpes, nogurumu, uzlabo gremošanu, labu garastāvokli, vieglāk pārvarēt aukstumu un citas grūtības. Būtībā brīnumdzēriens, ko sākotnēji arī dēvēja par “aquavite di vinaccia” – “dzīvības ūdens no vīnogu izspiedām”.

Avots: www.bottegaspa.com

Pirmo reizi grappa tiek pieminēta 15. gadsimtā, kad ārstes Mišele Savonarola rakstos minēts. Tajā laikā cilvēki izmantoja mūku zināšanas destilēšanas procesā, un braukāja pa vīndaru apvidiem ar savām destilēšanas iekārtām, lai no vīna darīšanas procesa atlikumiem – vīnogu izspiedām jeb čagām (miziņa, kauliņi, mīkstuma atliekas) iegūtu raudzējumu un destilātu.
Izcelts no brendija kategorijas, dzēriens grappa precīzāk tiek definēts 1779. gadā, kad Bortolo Nardini sāka gatavot grappu un atvēra savu krogu pie Bassano tilta, Bassano del Grappa provincē. Dzērienu pudeļu etiķetēm Nardini izmantoja “grappa” kā zīmolu. Latīniski “grappapolis” nozīmē “vīnogu ķekars”, bet tikai vēlāk vārds “grappa” kļuva par oficiālu terminu.


Grappa šodien

Kopš 1989. gada EU garantē Itālijai ekskluzīvas tiesības uz nosaukumu “grappa”, un tika aizliegti citi dzērieni ar šādu nosaukumu, kuri gatavoti ārpus tās robežām.

Avots: www.bottegaspa.com

Itāļi arī nopietni pret to attiecas, un 1996. gadā tika izveidots Grappas nacionālais institūts, kurā apvienojās vairāki reģionālie grappas institūti no Piemonte, Valle d’Aosta, Lombarda, Veneta, Trentino un Alto Adige, kuri aptver vairāk kā 100 grappas izgatavotājus.
Kaut arī šis dzēriens radās saimniecisku apsvērumu pēc, lai varētu izlietot visus vīna ražošanas procesā iegūtos atlikumus, tomēr šodien šis ir ļoti cēls dzēriens.
To iegūst no Itālijā audzētām vīnogu čagām, destilēts Itālijā, stingri kontrolējot tā sastāvu, lai garantētu stabilu kvalitāti – garša, aromāts, kas nav atkarīgs no ražošanas gada. Lai novērstu nelegālu grappas ražošanu pašā Itālijā, visiem vīndariem, kuri vēlas izmantot čagas grappas pagatavošanai, ir jāiegūst licence. Tā kā nelegāla grappas izgatavošana un tirgošana ir gandrīz neiespējama.
Grappa dzērieniem ir dažādi stili:
- giovane – jauna, tīra un nenogatavināta;
- affinata in legno – “pabijusi jeb izturēta kokā”, izturēta mucās 6 mēnešus;
- invecchiata vai vecchia – izturēta mucās vismaz 12 mēnešus vai ilgāk;
- riserva invecchiata vai stravecchia – izturēta mucās vismaz 18 mēnešus vai ilgāk.
Var piebilst, ka pat neilgs laiks izturēšanai mucās piešķir būtiski maigāku un harmoniskāku garšu.

 

Grappas lietošanaAvots: www.bottegaspa.com

Grappa ir lielisks dzēriens, lai palīdzētu gremošanas sistēmai pēc sātīgas maltītes tikt ar to galā. Parasti to pasniedz istabas temperatūrā. Tā nu to parasti izmanto, lai noslēgtu lielisku maltīti. Itāļi mīl dzert arī daudz kafijas un reizēm pat espresso tasītes izskalo ar grappu, ko arī sauc par amazzacaffé (kafijas slepkava). Grappa lieliski attīra, dezinficē un novērš dažādas “smaržas”, kas radās pēc maltītes.
Lai grappu labāk sajustu, to ir viegli jāsamaisa, jāizsmaržo tās aromāts. Tad varam malkot. Un tas nav šots, kā dažiem citiem destilātiem, bet gan līdzinās vīna malkošanai.


Mūsu vīnzines iesaka Avots: www.bottegaspa.com

Bottega SPA ražotāja, daudzreiz godalgoto Alexander Grappa.
Ražotājs ir slavens ar to, ka kvalitāte un rūpes par izejvielām ir vispirms, lai varētu tapt pirmšķirīga grappa. Vīnogu izspiedas tiek iegūtas no kvalitatīvām un svaigām vīnogām, kas novāktas konkrētās vietās, tās tiek rūpīgi gatavotas. Alexander Grappa, kas radīts no Ziemeļaustrumu Itālijas slavenāko vīnogulāju maisījuma, tiek ražots trīs destilācijas fāzēs ar atšķirīgu temperatūru. Process notiek tradicionālajos vara rezervuāros, nodrošinot vakuumdestilāciju un netiešo karsēšanu, lai nezaudētu dzēriena aromātu. Pirms iepildīšanas pudelēs šī izsmalcinātā Grappa tiek izturēta gandrīz 6 mēnešus.
Tas ir kristāldzidrs dzēriens, ko raksturo svaigs augļu, ogu, ziedu, mazliet žāvētu augļu aromāts. Tam ir patīkama, spēcīga un eleganta garša, līdzsvarots maigums un noturīgums. Rekomendē pasniegt 10-12C temperatūrā.

Grappa Alexander ir ieguvusi godalgas:
- Bronzas medaļa - VinCambridge UK 2002
- Spirit of the Year - Food & Wine magazine USA 2002
- Sudraba medaļa - San Diego International Wine Competition USA 2005
- 91 punts, īpaši rekomendēta - USC Ultimate Spirits Challenge USA 2017

Kā jau jebkura grappa, tas lieliski der pēc ēdienreizes, kur pamatā bija sāļi, asi gaļas ēdieni, siera ēdieni. Tāpat tā lieliski sader ar tumšo šokolādi, kūkām, kam pamatā ir kakao, kā arī ar žāvētiem augļiem – rozīnēm, datelēm, vīģēm.
Kā arī, lai atšķaidītu pēdējos espresso kafijas malkus, kā rezultātā kafijas uzmundrinošais spēks apvienojumā ar nomierinošo grappu sniedz ļoooti patīkamas sajūtas, ko varētu pateikt šādi: “Oh, tagad tiešām viss ir vislabākajā kartībā, esmu gatavs jauniem panākumiem!”