Avots:www.mezzacorona.it

 

Avots:www.mezzacorona.it

Dabā pavasaris, vasaras sākums, un arī rozā vīns jeb sārtvīns tiek asociēts ar svaigumu, vieglumu, kaut kā jauna sākumu. Rozā vīns bieži tiek dēvēts arī par visu vīnu aizsākumu, jo, salīdzinājumā ar sarkano un balto, tas tiek gatavots ātri – īsāks ir viss vinifikācijas process, nav ilgas izturēšanas mucās un pudelēs. Tā kā rozā vīns ar uzrakstu Reserva (ilgu laiku tiek izturēts mucā, tad vēl pudelē) ir praktiski neatrodams.
Bet kā tad gatavo rozā vīnu? – jo ir taču tikai sarkanās un baltās vīnogas. Jā, vīnogas ir tās pašas, bet runa ir par metodēm. Daudzi domā, ka rozā vīnu iegūst, jaucot sarkano ar balto vīnu. Vienīgā reize, kad to var darīt, ir rozā dzirkstošā vīna gatavošana Šampaņā.

 

Parasto rozā vīnu gatavo, izmantojot divas metodes: Avots:www.mezzacorona.it
- Lielāko daļu tirgū pieejamo vīnu gatavo ar īslaicīgu, pārdesmit stundu macerāciju (process, kurā vīnogu sulā tiek izmiekšķētas vīnogu mizas), tad tiek atdalītas daļiņas un fermentācija notiek tikai misā (suslā). Retāk ir sastopami rozā vīni, kurus sauc par vienas nakts vīniem (Vin d´Une Nuit), kuriem macerācija notiek vienas nakts garumā. Šādi vīni ir neizteiksmīgi rozā, tos bieži sauc par “pelēkajiem” vīniem (Vin Gris).
- Savukārt otra metode – sarkanvīna ražošanas procesā rozā vīns tiek iegūts kā papildus produkts. Šo metodi sauc par “asins nolaišanu, asiņošanu” (saignée), kad sarkanvīna macerācijas procesā tiek nolieta daļa misas. Rezultātā tiek iegūts rozā vīns, kurš ir tumšāks pēc krāsas, arī pēc rakstura tas ir tuvāks sarkanvīnam, nevis baltvīnam. Šādus vīnus sauc par Rose de Saignée. Šo metodi praktizē daudzi sarkanvīna ražotāji, it īpaši sliktas ražas kvalitātes gados, jo tiek “nošauti divi zaķi vienlaikus” – tiek paaugstināta sarkanvīna koncentrācija + iegūts rozā vīns, kuru var pārdot agrāk.
Avots:www.mezzacorona.it
Rozā vīni pēc krāsas ir no ļoti viegli rozā krāsas līdz oranžai (no Pinot Noir vīnogām) un līdz pat dziļi rozā (no Merlot, Malbec vīnogām). Ja rozā vīns ir blāvāks, sārts, tad tajā būs vairāk greipfrūta, zemeņu un pat piparmētru garšas. Ja tas ir sarkanāks, tad aveņu, sarkanās paprikas, upeņu garšas.
No Bordo nāk Vin Clairet, kuri ir tuvāki sarkanvīniem nekā baltvīniem. Сlairet vīni atšķiras ar daudz piesātinātāku krāsu un nedaudz augstāku tanīnu saturu. Tos nereti raksturo kā "vieglus sarkanos" vīnus (Rouge Legers).
Rozā vīnu pielietojums ir plašs – to var baudīt gan kā aperitīvu, gan arī pie konkrētiem ēdieniem. Rozā vīni var būt sausi (ar pamatēdieniem, balto gaļu, jūras veltēm), gan saldi (ar pikantiem, sāļiem ēdieniem). Var arī vadīties pēc vīnogām, no kurām gatavots konkrētais rozā vīns – ja sarkanās vīnogas, tad līdzīgi ēdieni kā sarkanvīniem, ja baltās, tad ēdieni, kuri sader ar baltvīniem. Ko pavāri NErekomendē – rozā vīnus nelietot kopā ar ēdieniem, kuri pārņems tā maigo garšu – sarkanā gaļa, tomātu mērces, krējuma mērces, spēcīgas garšvielas. Jebkurā gadījumā, rozā vīns ārā dārza svētkus padarīs īpaši elegantus.

 


Mūsu vīnzines iesaka:

 

Mezzacorona Lagrein Rosato

Kvalitatīvs rozā sausais vīns, gatavots no Lagrein šķirnes vīnogām, kas audzētas Trentino reģionā, Itālijā. Vīnam ir skaisti rozā krāsa ar sarkaniem atspulgiem, augļaina un smalka buķete. Paletē sauss, svaigs un aromātisks. Ieteicams pasniegt pie 11C grādu temperatūras kopā ar viegliem baltās gaļas ēdieniem. Var būt arī kā aperitīvs.

 

Montalto Nero d’Avola Rosato Passivento

Sauss, rozā vīns, gatavots no Sicīlijai raksturīgās Nero D’Avola vīnogu šķirnes. „Appassimento” metode nozīmē, ka vīnogas tiek daļēji žāvētas, kā rezultātā tiek iegūts koncentrētāks vīns skaistā, ķiršu sarkanā krāsā ar bagātīgiem ziedu, augļu un svaigu garšaugu aromātiem. Garša eleganta, harmoniska, ar labu struktūru. Šis rozā vīns lieliski sader ar dažādiem viegliem salātiem, zivju un baltās gaļas ēdieniem. Ieteicams pasniegt 10-12°C temperatūrā.

 

 

Citi rozā vīni no vinuoutlet.lv >>>