Avots: www.jackdaniels.com 

Rakstu sēriju par viskijiem:

viskija vēsture, kategorijas>>>,
viskija pagatavošana>>>,
- noslēgsim ar viskijiem citās valstīs.

 

Īru viskijs

Avots: www.lambaywhiskey.com

kā jau iepriekš rakstīju, tad uz vēsturiski pirmo viskiju pretendē arī īru viskijs. Salīdzinot ar sūro “skoču”, šis ir mazliet maigāks. Parasti izmanto nediedzētus graudus, bet, ja tos tomēr diedzē, tad atšķirībā no “skoča”, tos nežāvē dūmos. Tad maigāks tas kļūst arī pēc 3-reizējas destilēšanas. Iztur mucās (vīna, konjaka vai burbona) vismaz 3 gadus, jābūt gatavotam Īrijā.

Lambay - izcils īru viskija piemērs!

Reiz Īrijā uz Lambay salas satikās Baring un Camus ģimenes, lai veidotu labāko viskiju, kurš būtu izsmalcināts, rets, ar unikālu garšu un profesionāli veidots. Tā abas ģimenes lika lietā jau esošās zināšanas, prasmes un senču tradīcijas, lai veidotu Lambay viskiju.

Baringu ģimenes pirmsākumi meklējami 17. gs., kad tirgotājs no Brēmenes attīstījās līdz lielākajai bankai pasaulē Barings Bank.

Savukārt Camus ģimene zināma ar savu centību radīt visaugtākās kvalitātes un garšas konjakus, kuri šodien ir pazīstami visā pasaulē.

Lambay viskiji tiek destilēti 3 reizes un 4 gadus izturēti franču ozolkoka Camus konjaka mucās. Tā kā viskijam būtiska sastāvdaļa ir ūdens, jo nosaka viskija garšu, tad tiek izmantots Trinity Well ūdens no Lambay salas.

Rezultātā iegūts dzintara krāsas viskijs ar ziedu aromātu, citrusaugļu un garšvielu notīm. Garša mīksta ar sasmalcinātu mandeļu, piparu, iesala un augu niansēm. Ilgstoša, asi-salda pēcgarša. Viskijs netiek filtrēts.

Pēdējo gadu laikā Lambay viskiji ir iegūvuši daudzas godalgas un medaļas >>>

...un citi Lambay viskiji >>> 


 

Amerikāņu viskijs – burbonsAvots: www.jackdaniels.com

Pasaulē labi pazīstams burbons, kas ir amerikāņu stila viskijs, kurš izgatavots no vismaz no 51% kukurūzas. Parasti iztur jaunās, dedzinātās koka mucās vismaz 4 gadus. Vēsture stāsta, ka to ieveda skotu un īru kolonisti, un tas cēlies 1789. gadā Kentuki štatā, Burbona provincē. Vēlāk tam ir dažādi gājis ar aizliegumiem un sausajiem likumiem, tomēr 1964. gadā tas ar likumu tiek pasludināts par amerikāņu nacionālo dzērienu. To parasti destilē vienu reizi, bet process ir lēns, tad filtrē caur kļavu kokoglēm, atšķaida vajadzīgajā koncentrācijā, iztur mucās vismaz 2 gadus, un, protams, tam ir jābūt izgatavotam Amerikā.
Tā kā ASV ir liela, tad burbons ir viens no amerikāņu viskija veidiem, ir arī citi: Tenesī viskijs (būtībā burbons), rudzu, kviešu.

Jack Daniel's

1864. gadā Džaspers Ņūtons Daniels, plašāk pazīstams kā Džeks, iepazīstina pasauli ar Jack Daniel’s Old No. 7.
Kāpēc "No. 7"? Ir dažādas leģendas: 7 dibinātāji, 7. recepte bija veiksmīga, par godu Džeka 7. draudzenei. Bet iespējams, ka viss bija pragmatiskāk. Tā kā amīši bieži vienkārši pieiet ar ielu nosaukumiem - tos vienkārši numurējot, tā arī šis numurs bija kārtas numurs valdības ražotņu uzskaites reģistrācijas dokumentā, ko pēc tā laika likumiem, vajadzēja arī norādīt uz pudeles. Kaut arī vēlāk tas tika mainīts, septīto numuru Džeks paturēja, acīmrecdzot apzinājās zīmola nozīmi.

Piedāvājam Jack Danliel’s Old No.7 un medus liķiera miksējumu ar dabiski saldu medus garšu, tomēr dominējot un saglabājot senā Jack Daniel’s Old No.7 garšu.

 


 

Kanādas viskijs

Amerikas ziemeļos ir daudz viskija darītavu, un Kanādas viskiji ir maigāki par amerikāņu burbonu, viens no iemesliem – tos destilē 3 reizes, kā rezultātā tiek iegūts diezgan tīrs bāzes spirts.
Viskiju gatavošana šeit aizsākās praktisku apsvērumu dēļ – graudaugus, kurus nepaspēja izlietot pārtikā, un, lai novērstu to bojāšanos, sāka taisīt destilātus. Kanādas viskiju gatavo no dažādiem graudaugiem, katru fermentē un destilē atsevišķi, un tikai noslēgumā tos samiksē un iztur mucās. Kanādas viskiju vēsturiski sauc par “rudzu viskiju”, jo ziemeļos tos kultivēja vairāk, tie spēja izturēt bargās ziemas. Kaut gan šodien Kanādas viskija vairāk izmanto kukurūzu.
Alkohola ierobežojumi 20. gs. sākumā ASV deva uzplaukumu Kanādas viskijam, kurš tika transportēts pa Detroitas upi, kā kontrabanda mazās laiviņās. Tā kā tajos laikos lielākais eksports bija uz ASV, tas ir arī saglabājies arī šodien, jo 75% eksportētā Kanādas viskija aizceļo uz ASV.


Japānas viskijs

Pamatā tas tiek ražots kā “skočs”. Ražotnes Japānā nav daudz, bet tās ir izcilas. Vēsturiski 20. gs. sākumā kāds japānis bija Skotijā, apprecēja skotieti, kur baudīja šo lielisko dzērienu, un vēlāk vēlējās to baudīt atkal. Sākumā to ieveda, bet vēlāk izveidoja savu spirta rūpnīcu, kurā arī sāka gatavot šo dzērienu pēc skotu viskija receptes.
Viena no atšķirībām bija ilgā izturēšana mucās – vismaz 10 gadus. Un tas pats par sevi runā, ka šis ir ekskluzīvs dzēriens, ko ne visur var atrast, un kam cena ir pietiekoši augsta.

 

Citi viskiji no vinuoultet.lv >>>